Czy umiemy się zachować?

Pierwszy wyjazd w góry może wiązać się z wieloma wątpliwościami. Nie ma też co ukrywać, że sporo mówi się o bezpieczeństwie.

Nie możemy zapomnieć o kulturze!

Bezpieczeństwo jest niezwykle istotne – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Gdyby jednak się pojawiały, wystarczy posłuchać o tym, co się dzieje w górach. Bardzo ważne jest też to, że bezpieczeństwo nie oznacza tego, iż o pewnych sprawach można zapomnieć. Najlepszym tego dowodem są informacje o turystach grozy.

O co chodzi?

Są ludzie, którzy podczas pobytu w górach nie potrafią się zachować. Trudno powiedzieć, z czego to wynika, ale teraz liczy się coś innego – problemy. Potencjalne problemy to temat, o którym możemy rozmawiać niezwykle długo. Można też dodać, że mowa o czymś, co tak naprawdę nigdy nie powinno się dziać – małe dzieci powinny wiedzieć, że nie należy śmiecić (a co dopiero dorośli ludzie). Kiedy patrzy się na niektóre miejsca, można dojść do wniosku, że część osób zachowuje się strasznie. Być może brzmi to brutalnie, ale liczą się fakty.

Wypada też zadać pytanie, czy możemy liczyć na zmiany? Pytanie istotne, ale odpowiedź nie jest jednak możliwa – w końcu wszystko zależy od nas samych. Brak kultury dotyczy jakiejś części społeczeństwa, ale pamiętajmy, że musimy mówić o zbiorowej odpowiedzialności. Skoro już przy tym jesteśmy, może warto zastanowić się nad jakimiś akcjami edukacyjnymi? Kiedy ktoś nie zdaje sobie sprawy z błędu, poprawa jest raczej niemożliwa. Ponadto efekty mają to do siebie, że niekoniecznie muszą pojawić się szybko.