Spacerując w chmurach – najciekawsze wieże widokowe w Polsce

Krajobraz widziany z góry zachwyca. Aby móc go podziwiać, ludzie od niepamiętnych czasów wspinają się na coraz wyższe szczyty i wznoszą coraz wyższe konstrukcje.

Do jednych z nich należą wieże widokowe, które dostarczają turystom niezapomnianych wrażeń.

Wieże widokowe w Polsce

Na terenie naszego kraju możemy się poszczycić wieloma wieżami widokowymi. Oto najciekawsze z nich:

  • Sky Walk w Świeradowie-Zdroju – jest to najwyższa drewniana wieża w Polsce, o imponującej wysokości 62 m. Można z niej podziwiać panoramę gór Izerskich. Wchodzenie na jej szczyt daje efekt spaceru w chmurach. Na samej jej górze można odpocząć na siatce w kształcie kropli lub poczuć dodatkowe emocje, stając na szklanej platformie. Szybki powrót z chmur na ziemię umożliwia ponad 100-metrowa zjeżdżalnia.
  • Kurza Góra – na podniebny spacer można się również wybrać na Mazury. 35-metrowa wieża, na którą prowadzi 2-kilometrowa ścieżka, znajduje się w Kurzętniku. Jest usytuowana między trzema, czynnymi przez cały rok, trasami narciarskimi. Z wieży można podziwiać panoramę pradoliny Drwęcy, która swym kształtem przypomina lecącego ptaka.
  • Lubań – w niewiekich Gorcach mieszczą się aż cztery wieże widokowe: na Gorcu, Lubaniu, Magurkach i Polaczkowie. Jednak to 30-metrowa wieża na Lubaniu, dostarcza najbardziej spektakularne widoki. Szczególnie piękne są tam wschody i zachody słońca, dzięki którym miejsce to jest chętnie odwiedzane przez zakochanych. Z wieży można podziwiać potężne szczyty Tatr, krajobrazy Spiszu i Trzech Koron z Pieninami.
  • Duszno – wieża widokowa w Dusznie obok Trzemeszna wzniesiona została na Wale Wydartowskim, które jest najwyższym wzniesieniem Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Z tej 12-metrowej, 3-poziomowej konstrukcji można podziwiać Szlak Piastowski. Widać Trzemeszno, Mogilno, katedrę w Gnieźnie, Inowrocław, Barcin, Konin, a nawet oddalony o 55 kilometrów Licheń z bazyliką. Pierwszą, wysoką na 70 metrów, drewnianą wieżę wybudowali Niemcy w 1942 roku. Po jej pożarze w 1956 roku, wojsko wybudowało kolejną, tym razem o wysokości 50 metrów. Później powstała metalowa, 25-metrowa, która została rozebrana w 1965 roku. Obecnie, otwarta dla turystów w 2012 roku wieża należy do Szlaku Architektury Drewnianej.