Na Szlaku Naftowym – niezwykła trasa turystyczna

Nafta zwykle kojarzy się z Teksasem, jednak i na terenie Podkarpacia można zobaczyć sporo atrakcji związanych z tym skarbem. Wycieczki śladem przemysłu naftowego mogą się okazać idealną propozycją dla tych, którzy chcą cieszyć się pięknymi widokami, a przy okazji poszerzać swoją wiedzę z zakresu historii.

O Szlaku Naftowym

Z myślą o takich osobach przygotowano Szlak Naftowy – trasę turystyczną, która łączy Polskę z Ukrainą. Trasa ta biegnie przez tereny dawnej Galicji. Po stronie polskiej Szlak Naftowy prowadzi m.in. przez Bóbrkę, w której znajduje się Muzeum Przemysły Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. To jeden z najważniejszych punktów na szlaku, którego nie można pominąć – polecamy wejść na portal www.polanczyk24.pl.i właśnie tam poszukać większej ilości informacji na ten temat.

W czasie wycieczki Szlakiem Naftowym warto też odwiedzić Jasło – piękne miasto, na terenie którego rodził się polski przemysł naftowy. Jak przebiegał ten proces? O tym można się przekonać m.in. w muzeum Regionalnym, w którym sporo uwagi poświęcono działalności Ignacego Łukasiewicza i założonej tu z jego woli pierwszej destylarni ropy naftowej. W tej części Podkarpacia warto też zajrzeć do Harklowej, znanej z ciekawych szybów naftowych, oraz do Osobnicy, na terenie której znajduje się kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego. Szybami naftowymi i ciekawa placówką muzealną zachwyca też Krosno – kolejne miasto, przez które prowadzi ta historyczna trasa turystyczna. Warto też zatrzymać się w Sanoku, w którym o dziejach przemysłu naftowego przypomina m.in. ciekawa ekspozycja na terenie parku etnograficznego. W czasie wycieczki warto też odwiedzić Ustrzyki Dolne i inne miejscowości w Bieszczadach, w których niegdyś pozyskiwano spore ilości ropy naftowej.