Skarby Gór Sowich – Podziemne Miasto Osówka

Góry Sowie to kraina pełna tajemnic, a wycieczki po tej grupie górskiej będą wspaniałą przygodą dla każdego, kto interesuje się II wojną światową. To właśnie tu można zwiedzić obiekty, które Niemcy tworzyli w tajemnicy przed światem. Kompleks „Riese”, czyli kilometry podziemnych korytarzy, powstał kosztem życia wielu więźniów, zmuszonych do pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy.

Jaki był cel tych prac? Do dziś potężne miasta podziemne kryją wiele tajemnic, dzięki czemu intrygują i przyciągają w Góry Sowie wszystkich amatorów historii i łowców przygód. Co warto zobaczyć w czasie historycznej wycieczki po tej części Dolnego Śląska?

Wśród licznych atrakcji, jakimi mogą nas oczarować Góry Sowie, na szczególne wyróżnienie zasługuje Osówka. To podziemne miasto, będące jedną z wielu wojennych pamiątek na Dolnym Śląsku, zostało udostępnione pierwszym zwiedzającym w 1996 roku. Na zwiedzających czekają tu podziemne korytarze, potężna hala z szalunkami oraz wystawa zdjęć, dzięki którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej.

Dla tych bardziej wymagających turystów nie lada gratką mogą być trasy poszerzone o dodatkowe atrakcje, np. o przepłynięcie zalanej części trasy łodzią oraz o zwiedzanie naziemnej części tego tajemniczego obiektu. I tu nie brak ciekawych budowli. Jedną z nich jest betonowa „Siłownia”, służąca najprawdopodobniej obsłudze technicznej tego podziemnego miasta. Drugą budowlą, którą można zobaczyć w części naziemnej, jest „Kasyno”. W jakim celu powstało? Najprawdopodobniej budowla ta miała pełnić funkcje administracyjne, mogła też być miejscem urzędowania kierownictwa tego podziemnego kompleksu. W części naziemnej Osówki czekają też takie pamiątki z czasów II wojny, jak tajemnicze szyby czy ślady po silosach.

Całość robi ogromne wrażenie i na miłośnikach tajemnic, i na tych, którzy w Górach Sowich chcą odbyć wyjątkową lekcję historii.