Tarnowskie Góry w ujęciu historycznym

Wpisanie tego miasta na listę UNESCO to bez wątpienia najlepszy dowód na to, jak ważnym i pięknym miastem są Tarnowskie Góry. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Oto najważniejsze zabytki, których w czasie krajoznawczej wycieczki po Górnym Śląsku nie można pominąć.

Z kart historii – Tarnowskie Góry i ich dzieje

Dzieje Tarnowskich Gór sięgają czasów średniowiecza, a powstanie miasta ma ścisły związek z rozwojem górnictwa rud srebra i ołowiu. Zaczęło się ono rozwijać w XV wieku, na terenie wsi Tarnowice Stare. Ponieważ gwarkowie musieli docierać do coraz głębiej położonych złóż, bardzo ważne stało się odwadnianie kopalnianych chodników. Pomagały w tym sztolnie oraz coraz bardziej zaawansowane maszyny. Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Tarnowskich Gór stało się zatem uruchomienie w 1787 roku pierwszej na kontynencie europejskim maszyny parowej.

Co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach?

Wycieczki po tym mieście będą wyjątkową lekcją historii dla każdego z nas. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Z pewnością warto wybrać się na rynek, przy którym wznosi się ratusz oraz dawny zajazd Sedlaczka (dziś zajęty przez Muzeum Regionalne). Uwagę przyciąga tu również neoromański kościół ewangelicki, będący wspaniałym zabytkiem z 1900 roku. Innym skarbem architektury sakralnej, jakim mogą się pochwalić Tarnowskie Góry, jest kościół parafialny św. Piotra i Pawła. Wzniesiony w 1531 roku, miał początkowo służyć miejscowym protestantom, jednak już po stu latach świątynie tę przejęli katolicy.

Wśród innych zabytków architektury, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po mieście, na wyróżnienie zasługują zabytkowe kamienice przy rynku. Mogą się one poszczycić pięknymi podcieniami oraz detalami, którym z pewnością warto się przyjrzeć. Najważniejszą atrakcją turystyczną miasta pozostaje jednak zabytkowa kopalnia srebra, dzięki której miasto znalazło się na liście UNESCO. Turyści mogą tu podziwiać fragmenty wyrobisk dawnej Królewskiej Kopalni Fryderyk, która swą działalność rozpoczęła w 1784 roku.

Tarnowskie Góry to piękne miasto, które zasługuje na zainteresowanie ze strony turystów. Każdy, kto zajrzy na jego teren, znajdzie tu dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu czas spędzony na terenie Tarnowskich Gór nie będzie czasem straconym.