O czym warto pamiętać podczas wakacji w górach?

Wyjeżdżając w góry, każdy z nas ma pewne obawy, głównie dlatego, że co roku słyszymy o nowych i poważnych wypadkach, które zdarzają się nawet na najprostszych szlakach. Na szczęście mądry turysta nie ma się czym martwić, bo wie, jak się przygotować. Wakacje w górach dają nam nietypową okazję do sprawdzenia swojej sprawności fizycznej, ale także naszych umiejętności organizacyjnych i przywódczych.

Weź ze sobą porządne obuwie

Kiedy jedziesz w góry, potrzebujesz porządnych górskich butów. Nawet jeśli nie planujesz wędrować po stromych i wyzywających szlakach, to i tak Ci się one przydadzą. Czasami nawet to, co dana gmina nazywa deptakiem, potrafi być pokryte żwirem, piaskiem albo małymi kamyczkami, które uciekają nam spod stóp i potrafią poważnie uszkodzić naszą kostkę, jeśli wybierzemy się na nie w sandałach albo na szpilkach. Nie zakładaj też, że wszędzie uda Ci się dojechać, bo w bardziej popularnych miejscach nie znajdziesz miejsca parkingowego i i tak będziesz musiał podejść spory kawałek na miejsce.

W górach też będzie gorąco

Mimo że to morze kojarzy nam się z upałem i spieczoną skórką na ramionach, to pobyt w górach może być równie przyjemny. Co prawda w górach zapewne będzie kilka stopni mniej, ale będzie to na tyle mała różnica, że i tak zmęczysz się i spocisz, idąc szlakiem. W takich warunkach musisz pamiętać o oddychającej odzieży, a także o ciągłym nawadnianiu się. Podczas aktywności fizycznej nasz organizm zwiększa swoje zapotrzebowanie na wodę. Najlepiej zabierz ze sobą butelkę wielorazową z filtrem, żeby móc ją napełnić, jeśli trafisz na górski strumień. Nigdy nie pij bezpośrednio z niego, bo możesz się czymś zatruć.

W miejscowościach turystycznych też bywa drogo

Choć paragony grozy pojawiały się głównie nad morzem, to nie jest powiedziane, że w górach też nie zapłacimy za obiad czy nocleg małej fortuny. Ceny mogą zależeć od wszystkiego, czasami zmieniają się one w ciągu dnia. Im lepsza lokalizacja hotelu, lepsze widoki i dogodniejsze dojście na popularne szlaki, tym droższy będzie nocleg, chyba że zdecydujemy się na schronisko. W przypadku restauracji może być podobne. Lokalna muzyka na żywo, eleganckie dekoracje i fachowa obsługa są wliczone w cenę twojego posiłku, a w górskich miejscowościach nawet dla mieszkańców potrafi być znacznie drożej, niż w innych rejonach Polski. Sprawdzone noclegi w górach znajdziecie na portalu e-wczasy.pl.