Pierwsza wędrówka w górach – jak się przygotować?

Chodzenie po górach stanowi duże wyzwanie w szczególności dla niedoświadczonych osób. Pierwsza wędrówka może przysporzyć wiele udręki, ale wrażenia z takiej wyprawy na pewno będą niezapomniane.

Należy pamiętać, aby do pierwszej wędrówki dobrze się przygotować. Nie można mówić tu o spakowaniu dzień przed niezbędnych rzeczy, lecz o kondycyjnym przygotowaniu organizmu. Oczywiście nie chodzi o bycie nie wiadomo jak wysportowanym, lecz przyda się kilka spacerów, jazda na rowerze, bieganie lub seria pływania na basenie przed wyjściem w góry.

Fizyczne przygotowanie organizmu pozwoli uniknąć problemów związanych z brakiem oddechu lub sił potrzebnych by wchodzić jeszcze wyżej. Na wędrówkę po górach nie powinniśmy wybierać się sami, nawet jeśli jesteśmy już trochę doświadczeni. Zawsze lepiej mieć obok siebie wsparcie i towarzystwo. Droga w górach często bywa nużąca ale po wejściu na szczyt zapominamy o trudnościach jakie towarzyszyły nam po drodze. Należy pamiętać, aby mieć ze sobą jedzenie i picie. Słodki batonik lub cukierki to zbyt mało na podróż po górach, lecz warto mieć ich zapas w plecaku – czasem przydaje się uzupełnić cukry po drodze. Nawodnienie organizmu to istotna kwestia w szczególności, gdy wybieramy się w góry ciepłą porą. Pierwszą wędrówkę lepiej zorganizować latem i co najważniejsze należy zaplanować trasę jeszcze przed wyjściem.

Pomocna będzie mapa turystyczna, którą można nabyć na prawie każdym stoisku z pamiątkami. Dobra mapa turystyczna ma opisany średni czas jaki jest potrzebny na przejście danego odcinka. Warto zaplanować trasę tak, by na początek nie trwała ona zbyt długo. Trzeba przewidzieć, że będąc niedoświadczonym turystą możemy potrzebować więcej przerw i postojów. Plastry na odciski lub drobne urazy, bandaż oraz leki przeciwbólowe to podstawowe wyposażenie apteczki. Nie powinno jej zabraknąć na każdej wyprawie w góry.

Ważny jest również odpowiedni ubiór, buty ze sztywną podeszwą i strój pozwalający wędrować w każdą pogodę. Podczas deszczu warto ubezpieczyć się w płaszcz przeciwdeszczowy. Są to podstawowe sprawy, o których należy pamiętać wychodząc w góry. Widoki i satysfakcja dotarcia na obrany szczyt na pewno wynagrodzą nam czas potrzebny na przygotowania oraz wysiłek włożony w przebywanie szlaków.

One thought on “Pierwsza wędrówka w górach – jak się przygotować?

Dodaj komentarz