Co warto zabrać ze sobą w góry?

Outdoor często kojarzy się z wyprawami w nieznane. Dotyczy również gór. Rodzice często zabierają swoje pociechy w góry, jeszcze jak są małe. Zdarza się jednak, że świat wspinaczek górskich i szlaków jest obcy nawet dorosłym osobom. Co powinno się zabrać ze sobą w góry?

Jeżeli należysz do osób początkujących i nie wiesz co może być potrzebne w przygodzie z górami, to świetnie trafiłeś. Zapoznaj się z podstawową wiedzą na temat wyposażenia górskiego.

Doświadczenie osób, które chodzą w góry od wielu lat, podpowiada: zawsze w górach najlepiej ubrać się na cebulkę. Nie oznacza to jednak, że musisz wszystko naraz nosić na sobie. Ubierz na siebie ubrania zgodnie z temperaturą ale zabierz do plecaka trzy sztuki ubrań: koszulkę, koszulę/bluzę, kurtkę przeciwdeszczową, albo lżejszą, a jeśli panuje zima to wybierz te cieplejsze ubrania. Najlepiej sprawdza się bielizna termoaktywna, kurtki softshellowe (na wiatr), kurtki hardshellowe ( na deszcz). Wybieraj modele z membraną.

Pamiętaj! W góry koniecznie zabierz ze sobą nakrycie głowy, takie, które będzie adekwatne do warunków atmosferycznych w dniu wyprawy. Przygoda w górach potrafi być zmienna jak pogoda. Dlatego zabierz też do plecaka nakrycie głowy od wiatru i deszczu. Dlatego wymienione wcześniej kurtki to najlepszy pomysł na ubrania w góry.