Beskidzkie kurorty – poznajmy bliżej Szczyrk

Szczyrk cieszy się dużym powodzeniem wśród narciarzy, jest jednak kurortem atrakcyjnym o każdej porze roku. Co warto wiedzieć na temat najpopularniejszego letniska w Beskidzie Śląskim? W jaki sposób można spędzić czas na jego terenie?

O Szczyrku

Szczyrk to idealne miejsce na wypoczynek w górach – szczególnie dla tych, którzy lubią sport. Ten beskidzki kurort sprzyja aktywności fizycznej, a piesze wycieczki na Klimczok lub Skrzyczne są tylko jedną z wielu możliwości spędzenia wolnego czasu w tym kurorcie. Gęsta sieć tras rowerowych przyciąga, choć Szczyrk najmocniej kojarzony jest ze sportami zimowymi. Oczywiście warto wspomnieć także o tym, że na najwyższy szczyt w Szczyrku można wjechać kolejką. Jakie punkty warto odwiedzić? Z pewnością warto zatrzymać się na Przełęczy Salmopolskiej lub wejść na szczyt Skrzycznego – najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim. Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą wspinać się pod górę, wielkim ułatwieniem będzie kolejka, którą można na ten szczyt wjechać od strony Szczyrku. Można też wejść ze Szczyrku na Klimczok – popularny szczyt, znany z pięknych widoków i licznych opowieści o beskidzkich zbójnikach.

A w jaki sposób można spędzić czas w samym Szczyrku?

Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł do woli spacerować nad Żylicą. Nad rzeką tą prowadzi malowniczy deptak, przystosowany zarówno do potrzeb pieszych, jak i rowerzystów. Skocznie narciarskie, klimatyczne gospody i placyki, na których można odpocząć w pięknym otoczeniu – oto kolejne czynniki, dzięki którym Szczyrk stał się popularnym celem wypraw.

A co z zabytkami?

Wśród tych zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Szczyrku, bardzo ważne miejsce zajmuje drewniany kościół św. Jakuba. To lokalne sanktuarium cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych z okolicznych miejscowości, przyciąga też turystów – krajoznawców. Ta XIX-wieczna budowla może się pochwalić piękną sylwetką i wnętrzem, w którym dominuje styl barokowy. Drugi obiekt sakralny, który dla turystów i górali ma ogromne znaczenie, znajduje się przy drodze prowadzącej w stronę Klimczoka. To słynne Sanktuarium na Górce, wzniesione w miejscu maryjnych objawień. Cudowne źródełko oraz salezjańska kaplica z końca XIX wieku – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu. Najnowsza część Sanktuarium powstała w 1948 roku i, mimo dość młodego wieku, jest jedną z wizytówek tego beskidzkiego miasta.

Szczyrk to piękna okolica i świetnie rozwinięta infrastruktura, dzięki czemu tanie noclegi znajdziemy tu o każdej porze roku. To również góralska kultura i ciekawa historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku.