Łamana Skała – atrakcje i szlaki

Łamana Skała to drugi co do wysokości szczyt pasma Beskidu Małego, leżący na pograniczu województw małopolskiego oraz śląskiego. Góra nie należy do tych obleganych przez turystów – można znaleźć jednak na niej wyjątkowo interesujące smaczki. Jakie są atrakcje Łamanej Skały? Skąd najlepiej ją zdobywać?

Łamana Skała – atrakcje

Jak sama nazwa wskazuje, główną ciekawostką Łamanej Skały… są formacje skalne, a dokładnie wychodnie i ostańce zbudowane z piaskowców i zlepieńców z warstwy istebniańskiej. Znajdują się one zarówno w pobliżu wierzchołka, jak i w najbliższej jego okolicy.

Duże wrażenie robi formacja Zwalisko, inaczej zwane Znaleziskiem, które umiejscowione jest zaraz przy szlaku turystycznym, nieco na zachód od szczytu Łamanej Skały – a więc idąc w kierunku Chatki pod Potrójną. Poza walorami geologicznymi, region zachwyci także przyrodniczo – doskonale zachowany drzewostan stał się asumptem do powołania na zboczach góry rezerwatu ochrony ścisłej Madahora. Sam szczyt Łamanej Skały jest zalesiony i pozbawiony widoków – główny wierzchołek leży nieco obok przebiegu znakowanego szlaku. Panoramy rysują się natomiast z krzyżówki szlaków nazwanej „Anulą”, nieco poniżej szczytu. Nazwa pochodzi od imienia krowy, która jest główną bohaterką legendy związanej z tym miejscem.

Łamana Skała – szlaki

Główny wierzchołek Łamanej Skały leży rzut beretem od idących wspólnie czerwonego oraz żółtego szlaku turystycznego. Trasa stanowi fragment Małego Szlaku Beskidzkiego. Wychodząc z dolin, wędrówkę rozpocząć można w miejscowość Kocoń (gmina Ślemień, powiat żywiecki). Stamtąd, niebieski szlakiem turystycznym dostaniemy się na Anulę, a cała trasa na szczyt zajmie 5 km.

Ten sam dystans pokonamy, kiedy wybierzemy szlak zielony z Targoszowa, osiedla Wieczorki (gmina Stryszawa, powiat suski). Wówczas do Małego Szlaku Beskidzkiego dobijemy w tzw. skrzyżowaniu pod Smrekowicą. Najkrócej, ale też najstromiej będzie natomiast szlakiem żółtym wychodzącym z Rzyk-Praciaków (gm. Andrychów, powiat wadowicki). Wybierając tą trasę miniemy stację dolną ośrodka narciarskiego Czarny Groń.