Tarnowskie Góry i ich skarby

Kto chce lepiej poznać tak ciekawą krainę, jaka jest Górny Śląsk, ten koniecznie powinien odwiedzić Tarnowskie Góry. To miasto ma się czym pochwalić, a znajdujące się na jego terenie zabytki techniki mogą oczarować każdego. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Tarnowskie Góry są miastem górniczym, pod których rozciąga się gęsta sieć korytarzy, górniczych chodników oraz szybów. Część z nich można zwiedzić w trakcie spacerów po Zabytkowej Kopalni Srebra, która w 2017 roku doczekała się wpisu na listę UNESCO. Ten cenny zabytek przypomina o tym, jak ważną rolę w dziejach miasta odgrywało złoto, pozwala też upowszechniać wiedzę na temat tego, jak wyglądało życie dawnych gwarków. Na turystów, którzy wybierają się w podróż po tarnogórskich podziemiach, czeka m.in. Szyb Anioł oraz wyrobiska z XVIII i XIX wieku. Spacer po nich to szansa na nacieszenie się ciekawymi widokami oraz na posłuchanie fascynujących opowieści miejscowych przewodników.

Część kopalni można też zwiedzać łodzią, a taki podziemny rejs na długo zapisze się w pamięci wszystkich zwiedzających. Kto chce przeżyć jeszcze ciekawszą przygodę, ten może zwiedzić Park Repecki i postawić na wycieczkę po dawnej sztolni odwadniającej, znanej dziś jako Sztolnia Czarnego Pstrąga. Liczy ona sobie 600 metrów, które pokonuje się specjalnymi łodziami. Tarnowskie Góry mogą się też pochwalić ciekawym skansenem, urządzonym tuż przy kopalni srebra. Na jego terenie zgromadzono wiele dawnych urządzeń, w tym maszynę parową, będącą zabytkiem techniki o ogromnej wartości.

Tarnowskie Góry mogą się też pochwalić wieloma ciekawymi zabytkami. Spacer po tym mieście to szansa na nacieszenie się widokiem pięknych kamienic skupionych w rejonie rynku oraz na zwiedzenie zabytkowego kościoła ewangelickiego. Miasto to może się również pochwalić drewnianą Dzwonnicą Gwarków oraz parkiem miejskim, na terenie którego wciąż widoczne są pozostałości po dawnych szybach górniczych. Zwiedzanie Tarnowskich Gór warto też połączyć z wizytą w tutejszym muzeum miejskim, którego ekspozycja również zasługuje na uwagę.